Достапни линкови

Австрискиот суд одобри екстрадиција на украинскиот олигарх Фирташ


Дмитро Фирташ

Врховниот суд на Австрија одговори позитивно на барањето на САД за екстрадиција на украинскиот олигарх Дмитро Фирташ. Крајната одлука за негова екстрадиција сега треба да ја донесе министерот за правда.

Фирташ, поранешниот бизнис партнер на Пол Манафорт, кој беше шеф на изборната кампања на американскиот претседател Доналд Трамп и еден од најбогатите Украинци е обвинет во Чикаго за поткуп од околу 18 и пол милиони долари, наводно платени за дозвола за рудник за титаниум во Индија. Барањето за екстрадиција на Фирташ е од 2014 година по неговото апсење во Виена.

XS
SM
MD
LG