Достапни линкови

Пендаровски: Нашиот план Б се преговори до крајот на годината


Претседателот Стево Пендаровски

Преспанскиот договор бараше огромна храброст и визија, верувам дека тоа го имаат сфатено и во Германија. Затоа Северна Македонија нема план Б. Нашиот план Б е почеток на преговорите до крајот на годината, вели претседателот Стево Пендаровски во интервју за интернет изданието на германски „Шпигел“.

Пендаровски е оптимист за добивање датум за преговори и по одложеното гласање во Бундестагот.

„Веруваме дека не постојат подлабоки забелешки против почеток на пристапните преговори, туку само технички одложувања. Германија е наш најважен партнер, таа беше еден од актерите на Преспанскиот договор и во Берлин многу добро ја познаваат политичката ситуација во нашата земја“, изјави тој.

XS
SM
MD
LG