Достапни линкови

Унгарија го усвои протоколот за прием на земјава во НАТО


Церемонија за поставување на знамето на НАТО пред Владата

Националното собрание на Унгарија денеска ја усвои ратификација на Протоколот за пристапување на Република Северна Македонија во НАТО.

На гласањето присуствуваше и претседателот на македонското Собрание, Талат Џафери на покана на неговиот унгарски колега Ласло Ковер. Од кабинетот на Џафери соопштија дека на гласањето се изјасниле 153 пратеника кои едногласно гласале „за“ и ја поддржале ратификацијата.

XS
SM
MD
LG