Достапни линкови

Ципрас: Северна Македонија ги исполнува критериумите за преговори


премиерот на Грција Алексис Ципрас

„Одложувањето на пристапните преговори за Северна Македонија беше, не под изговор дека Северна Македонија не ги спроведе реформите, туку главно од процедурални причини“, изјави премиерот на Грција Алексис Ципрас во интервју за третиот канал на грчката државна телевизија, ЕРТ3, во врска со заклучоците на ЕУ. Тој објасни дека оваа одлука се должи на неможноста германскиот Парламент да даде одобрение. Во интервјуто грчкиот премиер говореше и за Договорот од Преспа, при што оцени дека решавањето на името со северниот сосед го зголеми кредибилитетот на Грција.

XS
SM
MD
LG