Достапни линкови

ЕУ ги продолжи санкциите врз Русија на уште една година


Илустрација. знамето на Русија. Санкции.

ЕУ донесе одлука економските санкции врз Русија да останат на сила уште една година.

„Европскиот совет“ ги продолжи рестриктивните мерки воведени како одговор на нелегалната анексија на Крим и Севастопол од Русија од 23 јуни 2020 година“, се наведува во соопштението.

ЕУ, САД и други земји воведоа санкции за Русија по анексијата на Крим во 2014 година и поради поддршката на сепаратистите во источна Украина во конфликтот во кој загинаа повеќе од 13 илјади луѓе.

XS
SM
MD
LG