Достапни линкови

Бугарија и Северна Македонија заеднички ќе претседаваат со Берлинскиот процес?


Министерот за надворешни работи на Полска Јацек Чапутович

Министерот за надворешни работи на Полска Јацек Чапутович најави дека Бугарија и Северна Македонија најверојатно ќе имаат заедничко претседателство со Берлинскиот процес идната година, јави Бугарското национално радио.

Според него, и покрај одложувањето на почетокот на преговорите за членство за октомври, државите има јасна европска перспектива. Актуелен претседавач со Берлинскиот процес е Полска, а следниот треба да биде определен на Самитот во Познан на почетокот на јули годинава.

XS
SM
MD
LG