Достапни линкови

САД ги обвинија Иран за „неиспровоциран напад“


Беспилотно летало

Американската војска соопшти дека соборувањето на еден од нејзините беспилотни летала од страна на Иран е „неиспровоциран напад“ врз средство за надзор во меѓународниот воздушен простор.

Според соопштението, беспилотното летало било соборено на небото над Ормутскиот теснец. Од Централната команда на САД додаваат и дека тврдењата на Иран оти беспилотното летало било во нивниот воздушен простор се лажни.

XS
SM
MD
LG