Достапни линкови

Именувана новата министерка за правда во Германија


Владата на германската канцеларка Ангела Меркел ја назначи за нова министерка за правда Кристина Ламбрехт, наследник на Катарина Берли, која продолжува да работи во Европскиот парламент.

Социјалдемократската партија, коалициски партнер на Меркел во владата, рече дека Ламбрехт ќе се пресели на функцијата министер за правда од сегашната позиција на заменик-министер во Министерството за финансии.

Ламбречова (54) е адвокат и е членка од 1998 година.

Родена е во Манхајм, а студирала на Универзитетот во градот и на Универзитетот во Мајнц.

XS
SM
MD
LG