Достапни линкови

Министерот Хенкок ја напушти трката за наследник на Тереза Меј


Британскиот министер за здравство Мет Хенкок се повлече од трката за лидер на Конзервативната партија и за премиер на Велика Британија и на тој начин останаа уште шестмина кандидати.

„Учествував како кандидат на иднината, но партијата е ориентирана да бара кандидат за конкретните состојби, со кои таа е моментно соочена“, рече Хенкок, додавајќи дека ќе се поврзе со останатите претенденти и ќе помогне во изборот.

XS
SM
MD
LG