Достапни линкови

Сослушувањето за екстрадиција на Асанж во САД следната година


Џулијан Асанж

Британскиот суд соопшти дека сослушувањето на кое ќе се донесе одлука за тоа дали основачот на Викиликс, Џулијан Асанж ќе биде екстрадиран во САД ќе се одржи во февруари, наредната година. Асанж е обвинет во САД за објавување на класифицирани документи, меѓу кои и имињата на доверливите извори на оружените сили. Тој во моментов отслужува затворска казна од 50 недели во Британија.

XS
SM
MD
LG