Достапни линкови

Судири на полицијата и демонстрантите во Хонг Конг


Протестите во Хонг Конг

Полицијата во Хонг Конг употребила солзавец и палки против демонстрантите кои протестираа против законот со кој ќе се овозможи на луѓето обвинети за злосторства да бидат екстрадирани во Кина. Илјадници демонстранти, од кои најмногу млади луѓе се собраа пред Владата, при што некои од нив фрлале предмети врз полицајците.

За време на изминатиот викенд во градот имаше масовни протести, на кои според организаторите, учествувале повеќе од милион луѓе.

XS
SM
MD
LG