Достапни линкови

Прифатено барањето за притвор на сите 16 обвинети за „27 април“


Пресуди за 27 април.

Судечкиот совет предводен од судијката Добрила Кацарска го прифати барањето на Обвинителството за притвор на обвинетите за настаните од Собранитето на 27 април, кои денеска беа осудени на вкупно 211 години затвор. Обвинетите, со исклучок на неколкумина, претходно побараа да бидат ослободени од притворот до правосилноста на пресудата. Судскиот процес почна во август минатата година, на почетокот беа обвинети 33 лица, но беа помилувани 15 по донесувањето на Законот за амнестија.

XS
SM
MD
LG