Достапни линкови

Македонско-бугарско чествување на Климент и Наум Охридски и на цар Самоил


Македонско-бугарско чествување на Климент и Наум Охридски и на цар Самоил
please wait
Embed

No media source currently available

0:00 0:02:08 0:00

По долга дебата македонските и бугарски историчари се договорија да им препорачаат на двете влади заедничко чествување на св. Климент и св. Наум Охридски како и цар Самоил. Каква ќе биде формулацијата не соопштија. На следниот состанок во Софија на дневен ред ќе бидат и учебниците по историја во двете земји.

XS
SM
MD
LG