Достапни линкови

Генерален штрајк во Брисел, откажани летови и блокиран транспорт


Генералниот штрајк поради платите и условите за работа предизвика тотален хаос на аеродромите, на патиштата и во воздушниот сообраќај во Брисел, јавуваат агенциите. Иако „Браселс ерлајнс” предупреди за генералниот штрајк минатата недела, илјадници патници што не можеле да ги променат плановите се заглавени на аеродромите низ Белгија, а дозволени се само вонредните и воените летови.

Штрајкот се совпаѓа со посетата на министрите за одбрана на НАТО за состанокот во Брисел, па дури и официјалните претставници на НАТО не беа изземени од хаосот и беа принудени да слетаат во соседните земји и да го поминат остатокот од патот со автомобил.

Штрајкот од средата ги вклучува и бриселските работници во јавниот транспорт и националната железница, што резултира со големи доцнења во автобускиот и железничкиот сообраќај.

XS
SM
MD
LG