Достапни линкови

Косово со своја армија


Косово со своја армија
please wait
Embed

No media source currently available

0:00 0:00:39 0:00

Косовскиот парламент го одобри формирањето Косовска армија, потег што ја налути Србија која оценува дека тоа ќе го загрози мирот во регионот. „Со ова гласање денеска почнува една нова епоха за нашата држава. Од овој момент официјално имаме војска на Косово“, изјави претседателот на Косовскиот парламент Кадри Весели. Во собраниската сала беа и кадетите на Безбедносните сили, кои од овој момент се војници. Косовските безбедносни сили би требало да имаат 8.000 припадници, од кои пет илјади активни и три илјади резервисти. Транзицијата на Косовските безбедносни сили во војска треба да трае 10 години.

XS
SM
MD
LG