Достапни линкови

Турската полиција апси армиски генерали и полковници


Турската полиција денеска почнала координирана низа акции за апсење на 271 припадник на армијата, кои се осомничени членови на групата ФЕТО на Фетула Ѓулен, за кој турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган тврди дека е организаторот на неуспешниот државен удар од 2016 година.

Акцијата отпочна во пет часот изутрина. Меѓу бараните лица има 10 активни полковници како и пензионирани генерали кои биле во контакт со оперативци на Ѓулен.

Од обидот за државен удар, во Турција беа уапсени над 160.000 лица, мнозина од нив од армијата, а уште приближно толку беа отпуштени до работа. Кривични пријави беа поднесени против 77.000 лица.

XS
SM
MD
LG