Достапни линкови

Советот за безбедност на ОН без договор за југозападна Сирија


Советот за безбеднист на Обединетите нации

Советот за безбеднист на Обединетите нации на затворените консултации не постигнал заеднички одговор на ескалацијата на судирите и безбедносната ситуација на југозападниот дел од Сирија. Рускиот амбасадор Василиј Небензја чија земја учествува во воздушните удари врз бунтовниците во југозападна Сирија им изјави на новинарите дека Москва се залага со другите членки на Советот на хуманитарен пристап, но оти е под знак прашалник на колкав број цивили им е потребна помош.

XS
SM
MD
LG