Достапни линкови

Ципрас ќе ѝ помогне на Меркел да се справи со мигрантите кои бараат азил


Грчкиот премиер Алексис Ципрас е подготвен да склучи договор со германската канцеларка Ангела Меркел за да ѝ олесни на Германија полесно да враќа кандидати за азил во други европски држави. Со тоа, Меркел добива важна поддршка пред решавачката средба на врвот на ЕУ оваа недела, објави Фајненшал тајмс.

Во интервјуто за Фајненшал тајмс, Ципрас вели дека е отворен за специјален договор со Берлин за ограничување на „следно движење" на бегалците, кои пристигнуваат на јужната граница на ЕУ, но потоа се упатуваат на север до Германија.

Меркел е под засилен притисок од своите баварски коалициски партнери да ги убеди властите да ја забрзаат постапката за кандидати за азил, кои веќе се регистрирани во други држави од ЕУ. Тие упатуваат закани за уривање на коалицијата, ако Меркел не постигне резултати во тој месец.

XS
SM
MD
LG