Достапни линкови

Мирен протест против Договорот за името пред Собранието


протест во Скопје против Договорот за името

Група граѓани и синоќа мирно протестираа пред Собранието на Република Македонија против Договорот со Грција за решавање на спорот со името. Учесниците на протестот повикаа на одбрана на уставното име и истакнаа дека Договорот е против македонските државни интереси. Договорот е штетен и спротивен на Уставот и затоа треба да биде отфрлен, а најавениот референдум треба да се бојкотира, порачаа граѓаните од импровизираната бина.

XS
SM
MD
LG