Достапни линкови

Етингер: Цела ЕУ да помогне околу мигрантите


Европскиот комесар Гинтер Етингер изјави дека сите земји членки на Европска унија треба да им помогнат на јужните соседи, каде пристигнуваат најголемиот број мигранти, објави ДПА.

„Сметам дека цела Европа мора да покаже солидарност кон оние што се најмногу повредени - Грција, Малта, Кипар, Бугарија, Италија и Шпанија“, изјавил Етингер пред вонредниот мини самит за состојбата со мигрантите, закажан за в недела.

XS
SM
MD
LG