Достапни линкови

ОН: над илјада мигранти се удавиле на Средоземно море


илустрација

Околу 200 мигранти се удавиле во изминативе два дена во централниот дел на Средоземно море. Со тоа бројот на оние кои настрадале на оваа мигранстка рута од јануари досега се зголеми на над илјада, соопшти Високиот комесаријат на ОН за бегалци. Затоа е побарана итна меѓународна акција за интензивирање на операциите за спасување на мигрантите. Комесарот Филипо Гранди изјави дека е неопходно да се подобри состојбата во Либија и во другите земји.

XS
SM
MD
LG