Достапни линкови

Четири дена протести во Грција против договорот со Македонија


Ја започнуваме нашата битка за Македонија, повикаа организаторите на протестите во Атина и Преспа, преку социјалните мрежи.

Централниот протест за, како што велат заштитата на грчкиот карактер на Mакедонија, е закажан за вечер во 20 часот пред Праламентот во Атина, а „Комитетот за борба за грчкиот карактер на Македонија“, под слоганот „Македонија значи Грција“, ќе организира протести и во следните три дена за постигнатиот договор меѓу двете земји.

Мала група граѓани уште од рано утрово се собраа пред грчкиот Парламент, додека е во тек расправата за гласање недоверба на владата.

XS
SM
MD
LG