Достапни линкови

АФП: Покрај две Македонии има и уште една


претседателите на Бугарија и на Македонија, Румен Радев и Ѓорге Иванов, Скопје, февруари 2018.

Бугарија која во иднина наскоро би можела да граничи со Северна Македонија би сакала, како и Грција, да ги израмни историските сметки со Скопје и да бара гаранции, пишува новинската агенција Франс прес, цитирајќи го шефот на бугарската држава Румен Радев. „Бугарија е во позиција да бара дополнителни гаранции. Мораме да го спречиме мешањето на Македонија или нејзината поддршка на организациите на наша територија кои би биле спротивни на Уставот“, рекол претседателот Радев по состанокот со својот македонски колега Ѓорге Иванов. Според Радев, географијата барала Бугарија да биде искулчително претпазлива.

XS
SM
MD
LG