Достапни линкови

Макрон предупредува на можен конфликт по новиот нуклеарен план на Иран


Претседателот на Франција Емануел Макрон

Францускиот претседател Емануел Макрон предупреди на потенцијалот за "конфликт" откако Иран ги објави плановите за зголемување на капацитетот за збогатување на ураниум по одлуката на САД да се повлече од нуклеарниот договор со светските сили, објави новинската агенција Асошиејтед прес.

На прес-конференција со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху во Париз, Макрон повика "сите да ја стабилизираат ситуацијата за да се спречи ескалација што ќе доведе до само едно нешто - „конфликт".

XS
SM
MD
LG