Достапни линкови

Шест години затвор за поранешна романска министерка


Елена удреа

Судот во Романија ја осуди поранешната министерка Елена Удреа на шест години затвор поради земање мито и злоупотреба на службената положба. Врховниот касациски суд со тоа ја потврди претходната пресуда за поранешната министерка за туризам и оваа пресуда е конечна.

Претходно годинава, таа побегна на Костарика и побара ново судење.

Освен затворската казна, Удреа треба да плати и отштета од околу три милиони долари.

XS
SM
MD
LG