Достапни линкови

Јанша ќе го добие мандатот, другите партии не сакаат коалиција со него


Словенечкиот претседател Борут Пахор изјави дека ќе му даде мандат за формирање влада на десничарскиот опозициски лидер, чија партија освои најмногу гласови на вчерашните предвремени парламентарни избори.

Пахор денеска изјави дека поранешниот премиер Јанез Јанша треба да добие шанса да обезбеди парламентарно мнозинство, откако неговата Словенечка демократска партија освои 25 проценти од гласовите на вчерашното гласање.

Другите партии кои успеаја да влезат во 90-члениот парламент, ја исклучија можноста да коалицираат со Јанша поради неговите екстремистички ставови. Поголема е веројатноста тие да формираат центристичка коалиција, јавија локалните медиуми.

XS
SM
MD
LG