Достапни линкови

Грција одобри политички азил за турските офицери


Турски офицери придружувани од грчки специјални полициски сили, Атина, 23.01.2017.

Грчкиот Совет, највисока судска административна инстанца во таа земја, го потврди статусот политички бегалци за двјаца турски офицери кои пребегаа во Грција по неуспешниот воен удар. Советот ги отфрли жалбите на владата во Атина која се противела на одлуката за азил. Во согласност со грчките закони, одлуката на Советот за двајцата офицери ќе се одбнесува и на останатите офицери кои ден по неуспешниот пуч во јули 2016 година со хеликоптер пребегаа во Грција.

XS
SM
MD
LG