Достапни линкови

На протести во Иран загина едно лице


Дел од повредените на протестите во Иран според објави на социјални мрежи.

Во насилни протести во иранскиот град Казерон загина најмалку едно лице, а шест се повредени, јавија медиуми од земјата. Според нив, демонстрантите запалиле и полициска станица. Полицијата отворила оган со цел да ги растера демонстрантите.

Протестите во градот се одвиваат неколку недели и досега беа мирни. Тие се противат на одлуката ан локалните власти да оддели неколку реони од градот и да ги спои нив во нов град. Властите ветија дека нема да ги поделат реоните.

XS
SM
MD
LG