Достапни линкови

Путин со најава за ново модернизирано оружје во 2018


Рускиот претседател Владимир Путин

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека новото оружје е подготвено за испорака и оти со тоа значително ќе се зголемат воените способности на земјата и ќе се осигура стратешкиот баланс со децении.

Путин по средбата со руските одбранбени претставници во Сочи посочи и дека војската во оваа година ќе добие нови интерконтинентални балистички проектили Јарс со кои ќе се заменат старите, како и модернизирани бомбардери вооружени со ракети со голем дострел. Путин порача дека стратешките нуклеарни сили имаа клучно значење за одбраната и безбедноста на Русија.

XS
SM
MD
LG