Достапни линкови

ЕУ жали поради заминувањето на фондацијата Сорос од Унгарија


кампања против Џорџ Сорос во Унгарија

Потпретседателот на Европската комисија Франс Тимерманс оцени дека е „жално“ заминувањето на фондацијата на милијардерот Џорџ Сорос од Унгарија, оценувајќи дека со тоа ќе „трпи“ демократијата во таа земја. Претходно беше соопштено дека оваа фондација од Бундимпешта се сели во Берлин. Унгарскиот премиер Виктор Орбан покрена кампања против Сорос, американски милијардер со унграско потекло, обвинувајќи го дека промовира масовна имиграција во Европа.

XS
SM
MD
LG