Достапни линкови

Ердоган ја почна посетата на Британија


Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ја почна посетата на Британија и ја пофали таа земја како „сојузник и стретагиски партнер, но и вистински пријател“. Ердоган утре треба да биде примен од британската кралица Елизабета Втора, а ќе се состане и со премиерката Тереза Меј. Ердоган посочи дека британската влада во јули 2016 година брзо го осудила обидот за државен удар во Турција, додавајќи: „Никогаш нема да ја заборавам таа солидарност“.

XS
SM
MD
LG