Достапни линкови

САД загрижени што Турција набавува ракетен систем од Русија


Портпаролката на Стејт департметот, Хедер Нојерт.

Американскиот Стејт департмент изрази загриженост поради плановите на Турција за набавка на рускиот ракетен систем земја-воздух С-400.

Според договорите во НАТО, Турција треба да набавува оружје и воена опрема кои се компатибилни со останатите партнери на НАТО. Со оваа набавка тоа не е случај, изјави портпаролката на Стејт департметот, Хедер Нојерт.

Нојерт ја истакна и американската подршка за подобрување на состојбата со слободата на медиумите во Турција, земја која има затворено најголем број новинари.

„Ова прашање го поставивме многупати досега директно до Владата на Турција и преку разни институции, со цел да се запре репресијата врз новинарите во Турција“, изјави Нојерт.


XS
SM
MD
LG