Достапни линкови

Димитров: Главната разлика е опсегот на употребата на името


Министерот за надворешни работи Никола Димитров

Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров денеска по средбата со неговиот грчки колега Никос Коѕијас во Солун, изјави дека главната разлика во спорот за името е промената на Уставот и опфатот на употреба.

„Разлики уште има. Ова што вчера и денес го направивме, испитувавме комбинации што едната и другата страна би можеле да ги прифатат. Тоа е нашата задача. Треба за овие елементи да разговараме дома и поплодно да ја искористиме наредната средба. Зборот ќорсокак не би го употребувал. Влогот е многу голем“, рече Димитров на одговор на новинарско прашање.

Тој порача дека знае оти очекувањата од проговорите за спорот за името се големи, а средбите се чести и се одвиваат речиси секоја седмица. Но, според него, исто така и рововите од каде што почнале биле многу длабоки, а влогот е многу голем. Според Димитров, со Коѕијас ги истражувале опциите и комбинации од потешките прашања кои останале. Тој порача дека средбата била многу отворена и корисна.

„Целта е да најдеме едно чесно одржливо трајно решение кое двете страни ќе можат да го прифатат“, порача Димитров.

XS
SM
MD
LG