Достапни линкови

Врховен суд ги одби барањата за изземање на судиите во „Титаник“


Влезот во зградата на Врховен суд на Република Македонија

Врховниот суд ги одби како неосновани барањата за изземање на судии на Апелацискиот и на Кривичниот суд што беше побарано од одбраната на обвинетите во предметот на СЈО „Титаник“. Обраната побара да бидат изземени судиите Осман Шабани и Огнен Ставрев од овој предмет, бидејќи специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, изјавила во интервју дека дел од судиите биле прислушувани или ги имало во бомбите.

Во случајот „Титаник“, обвинет е поранешниот врв на ВМРО-ДПМНЕ. Тие се обвинети за злосторничко здружување, повреда на избирачкото право, повреда на слободата на определување на избирачите, поткуп при избори и гласање, уништување изборен материјал и злоупотреба на средства за финансирање изборна кампања во 2012 година.

XS
SM
MD
LG