Достапни линкови

Украинскиот патријарх побара продолжување на санкциите за Русија


Поглаварот на украинската црква, патријархот Филарет

Поглаварот на украинската црква, патријархот Филарет ја повика ЕУ да не го третира конфликтот во источниот дел на земјата како внатрешен проблем на Киев и побара продолжување на санкциите против Русија.

Говорејќи во ЕП во Брисел тој истакна дека и покрај руската анексија на Крим во 2014 година и постојаната поддршка на Москва на проруските сепаратисти во источна Украина „агресорот не може да оди до крај и да го освои остатокот од земјата“.

XS
SM
MD
LG