Достапни линкови

Македонија на министерскиот состанок на НАТО


генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг

Шефовите на дипломатии на земјите членки на НАТО денеска во Брисел ќе ги разгледуваат односите со Москва, а, како што најави генералниот секретар Јенс Столтенберг, ќе разговараат за напредокот на Македонија и на Босна и Херцеговина во зачленувањето во Алијансата. Петочниот самит ќе биде последен во старата зграда на НАТО во Брисел, пред меѓународниот персонал и 29-те амбасади да се дислоцираат во новото седиште во јуни, за чија изградба беа потрошени 1,5 милијарди долари.

XS
SM
MD
LG