Достапни линкови

Макрон одржа говор во Конгресот на САД


Францускиот претседател Емануел Макрон во Конгресот на САД, 25.04.2018.

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави во обраќањето во Конгресот на САД дека национализмот и изолационизмот претставуваат закана за глобалниот просперитет. Макрон оцени дека таквата политика може да биде привлечна како привремен лек за страхувањата, но оти затворањето на вратите кон светот нема да ги „угаси, туку ќе ги разгори страхувањата на граѓаните“. Според Макрон, „трговската војна не е соодветен одговор“, бидејќи ќе го уништи бизнисот и ќе ги покачи цените.

XS
SM
MD
LG