Достапни линкови

Грција и Македонија на нова средба со медијаторот Нимиц


Шефовите на дипломатиите на Македонија и на Грција Никола Димитров и Никос Коѕијас со медијаторот на Обединетите нации Метју Нимиц, Виена 30.03.2018.

Шефовите на дипломатиите на Македонија и на Грција Никола Димитров и Никос Коѕијас денеска во Виена ќе се сретнат со медијаторот на Обединетите нации Метју Нимиц во обид да се постигне компромис во повеќегодишниот спор околу името. Во Њујорк е соопштено дека Нимиц ќе им „асистира на двете страни во изнаоѓање заедничко прфатливо решение за прашањето со името“. Македонската влада се надева дека решение би можело да биде постигне во текот на оваа година. Нимиц во минатиот месец изјави дека е „оптимист“, но оти „се уште има тешки прашања за решавање“. Неколку можни имиња се во игра, а најмногу се спомнува Горна Македонија.

XS
SM
MD
LG