Достапни линкови

Трамп: Северна Кореја мора да го уништи нуклеарниот арсенал


Американскиот претседател Доналд Трамп

Американскиот претседател Доналд Трамп ја повика Северна Кореја да го уништи својот нуклеарен арсенал и повтори дека се залага за денуклеаризација пред самитот со лидерот Ким Џонг Ун. „Тоа едноставно значи дека треба да се уништат атомските бомби. Многу просто“, рече Трамп на конференцијата за печатот со францускиот колега Емануел Макрон кој се наоѓа во официјална посета на Вашингтон. Лидерот на Северна Кореја во минатата недела изјави дека се откажува од нуклеарните и балистичките проби, но не наведе што ќе направи со нуклеарниот арсенал.

XS
SM
MD
LG