Достапни линкови

Г7 со единствен став против Русија


Шефовите на дипломатиите на земјите на Групата седум индустриски најразвиени земји на состaнокот во Торонто

Шефовите на дипломатиите на земјите на Групата седум индустриски најразвиени земји на состaнокот во Торонто зазедоа единствен став против Русија, наведувајќи дека ќе ги бранат нивните демократии против мешањето во изборните процеси за што ја обвинуваат Москва. Канадската министерка Кристија Фриленд оцени дека Русија треба да биде казнета, бидејќи ги дескридитира изборите во неколку западни земји, како и поради труењето на рускиот екс шпион Сергеј Скрипал и неговата ќерка Јулија во Британија.

XS
SM
MD
LG