Достапни линкови

Десетина загинати откако комбе удри во пешаци во Торонто


Десетина загинати откако комбе удри во пешаци во Торонто

Десет луѓе загинале, а 16 биле ранети во Торонто каде што комбе во полна брзина удри во пешаци, соопшти синоќа канадската полиција, наведувајќи дека возачот бил приведен. Властите ја исклучија можноста дека станува збор за тероризам. Возачот е идентификуван како Алекс Минасијан кој е на возраст од 25 години. Инцидентот се случил во време кога во Торонто се одржува состанок на шефовите на дипломатиите на земјите на Групата седум индустриски најразвиени земји во светот.

XS
SM
MD
LG