Достапни линкови

Во напади на талибанците загинаа 14 лица во Авганистан


Припадници на авганистанските безбедносни сили, илустрација

Авганистанските власти соопштија дека во два напади на талибанците загинале најмалку 14 војници и полицајци. Се уште никој не презема одговорност за нападот, но локалните власти ги обвинија талибанците кои ги зголемија нападите во регионот во изминатиот период врз безбедносните сили.

На 22 април бомбаш самоубиец од милитантната група Исламска држава изврши напад врз гласачки центар во Кабул при кој загинаа 57 лица.

XS
SM
MD
LG