Достапни линкови

Грција го отфрли предлогот на Ердоган за размена на војници


Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган

Грчката влада го отфрли предлогот на Турција за размена на двајца грчки војници приведени во почетокот на март поради илегален влез во Турција за осум пребегани турски војници кои Анкара ги обвинува дека учествувале во обидот за пуч во јули 2016 година. Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека двајцата грчки војници не можат да се вратат во својата земја ако Атина не ги израча осумте турски војници. Владата во Атина оцени дека ваквиот предлог не е прифатлив.

XS
SM
MD
LG