Достапни линкови

Претседателот на Собранието Џафери во Турција


Претседателот на Собранието на Македонија Талат Џафери

Претседателот на Собранието на Македонија Талат Џафери престојува во официјална. Предвидено е тој денеска да има средби со турскиот колега, спикерот на Големото национално Собрание на Турција Исмаил Кахраман, со премиерот Бинали Јилдирим, и со претседателот Реџеп Таип Ердоган. Џафери ќе го посети Мaвзолејот на Ататурк како и делот кој што беше бомбардиран во текот на обидот за државен удар на 15 јули 2016 година. Дипломатските односи меѓу Македонија и Турција се воспоставени во 1992 година кога Турција ја призна Македонија под уставно име.

XS
SM
MD
LG