Достапни линкови

Опозицијата во Ерменија на протести против премиерот Саркисиан


Ереван, 16,04.2018.

Лидерот на опозицијата во Ерменија Никол Пашинијан повика на продолжување на протестите денеска по вчерашните судири меѓу полицијата и демонстрантите откако парламентот го назначи Серж Саркисијан за нов премиер. Опозијата го обвинува Саркисијан, кој долго време беше претседател на Ерменија, за грабање на власта. Најмалку 46 луѓе, меѓу кои и неколкумина полицајци биле повредени во нередите.

XS
SM
MD
LG