Достапни линкови

Русија ќе ја обезбедува посетата на инспекторите во Дума


Дума, рекоснструкција на хемсикиот напад

Руската војска соопшти дека ќе ја обезбедува посетата на инспекторите на меѓународната Организација за забрана на хемиското оружје на локацијата во сирискиот град Дума каде што се верува дека бил извршен напад со хемиско оружје на 7 овој месец. Според руски претставници експертите би требало да пристигнат во Дума во текот на утрешниот ден. Сириски активисти соопштија дека над 40 луѓе загинале во хемискиот напад на сириските владини сили во Дума. Сириската влада тоа го негира, а САД, Британија и Франција како одговор на нападот извршија воздушни удари во Сирија.

XS
SM
MD
LG