Достапни линкови

Ѓукановиќ прогласи победа на претседателските избори во Црна Гора


Мило Ѓукановиќ, кандидатот на Демократската социјалистичка партија, прогласи победа на претседателските избори во Црна Гора.

Од 100 проценти обработените податоци, Ѓукановиќ освоил 53,8 проценти од гласовите, а неговиот противкандидат Младен Бојаниќ освоил 33,5 проценти.

Ѓукановиќ, кој важеше за фаворит на овие избори, изјави дека изборниот резултат е потврда за решителноста на Црна Гора да продолжи по патот на европски квалитет на живот и членство во Европската Унија.

XS
SM
MD
LG