Достапни линкови

Советот за безбедност ја отфрли резолуцијата на Русија за осуда на нападот врз Сирија


Коопсуздук кеңештин 13-апрелдеги олтуруму.

Советот за безбедност на Обединетите нации ја отфрли резолуцијата на Русија, со која се осудува „агресијата“ на САД и нивните сојузници против Сирија.

Русија претходно му предложи нацрт-резолуција на Советот за безбедност на ОН, со која ја осуди „агресијата на САД и нивните сојузници против Сирија поради кршење на меѓународното право и повелбите на светската организација“.

За резолуцијата на Русија, во Советот за безбедност, гласаа само Кина, Боливија и Русија.

XS
SM
MD
LG