Достапни линкови

Путин до црногорскиот амбасадор: Нашите односи не одговараат на братската дружба


Montenegro -- Montenegrin honor guards stand next to NATO and Montenegrin flags during a ceremony in the capital Podgorica, June 7, 2017

Односите со Црна Гора не се во согласност со долгогодишната традиција на пријателство меѓу двата народа, му рекол денеска рускиот претседател Владимир Путин на новиот црногорски амбасадор во Москва, на церемонија во Кремљ.

Сегашната состојба на работите во односите Русија - Црна Гора, нагласил Путин, не одговара на вековните традиции на братска дружба и духовна блискост меѓу двата народи.

Руско-црногорските односи се заладија кога официјална Подгорица отворено се изјасни дека сака да оди со вашингтон и со Брисел, а Русија изрази незадоволство за приемот на Црна Гора во НАТО.

XS
SM
MD
LG