Достапни линкови

Путин за ситуацијата во Сирија: Светот станува хаотичен


Рускиот претседател Владимир Путин и неговиот сириски колега Башар ел Асад

Рускиот претседател Владимир Путин, ја коментираше моменталната ситуација по обвинувањата и реакциите за хемискиот напад во Сирија, но без конкрен предлог за нејзино решавање. Тој изрази надеж дека ќе победи „здравиот разум“ во светот кој станува „хаотичен“.

Состојбата во меѓународните односи предизвикува загриженост, ситуацијата станува хаотична. Се надевам дека на крајот ќе победи здравиот разум, истакна Путин, осврнувајќи се на моменталната ситуација по хемискиот напад во Дума, за кој Западот го обвинува режимот на сирискиот претседател Башар ал Асад, но и Русија.

XS
SM
MD
LG